Kvartet - početna stranica

Sastav kvarteta

Fotografije

Prvi, dvostruki album [2000]

Drugi album [2003]

 

[HOME]

O NASTANKU I DJELOVANJU GUDAČKOG KVARTETA

Sarajevski gudački kvartet počeo je sa radom na inicijativu tadašnjeg profesora Muzičke akademije u Sarajevu Kurt Hauzera u čijoj je klasi završio Muzičku akademiju prvi violinista i šef kvarteta Dževad Šabanagić
Rad je počeo već 1968. godine u sastavu: Dževad Šabanagić I violina, Branko Glumac - II violina, Vinko Kepnik – viola i Branko Huterer - v.celo. Poslije godinu dana rada već su nastupali za Muzičku omladinu, da bi svoj prvi značajniji koncert održali 17.4. i 22.4.1970 u Banjaluci i Sarajevu sa programom: D. Rauf, J. Haydn, W.A. Mozart, S. Rahmanjinov, sa izvrsnom kritikom, koja je dala veliki poticaj mladim muzičarima. Poslije dvije godine rada, v.celista Branko Huterer odlazi u JNA i na njegovo mjesto dolazi v.celista Petar Olenjuk.
U ovom sastavu djeluju do 10 godina i nastupaju širom ex. Jugoslavije, Bosne i Hercegovine, te odlaze na turneju u SSSR.

Osamdesetih godina bolesnog violistu, Kepnik Vinka nasljeđuje violista Nikola Foretić, a v.celista Branko Huterer ponovo zauzima mjesto u kvartetu i u ovom sastavu djeluju do rata. Nastupaju na festivalima: Budva-Sveti Stefan, Opatska tribina – festival savremene muzike, Sarajevske večeri muzike – SVEM sa tematikom L.W. Bethoven, A. Dvoržak. Snimaju za RTV BiH sve nastudirane programe. 

Već 1991./92. dolazi do privremenog zatišja rada Sarajevskog gudačkog kvarteta. Zbog ratnog vihora i agresije koja se priprema, sve se na neki način razilazi. Branko Glumac, bolestan - operisan, odlazi na Pale, Branko Huterer angažuje se u politici, Nikola Foretić odsječen od grada.

Tada se pojavljuju violinista Miomir Vlačić, violinista Kamenko Ostojić, violista Dijana Ihas i v.celista Miron Strutinski. Počinju sa radom jula 1992. godine da bi poslije mjesec dana violinista Momir Vlačić bio teško ranjen i 27.10.1992. godine preminuo je od posljedica ranjavanja. Odmah poslije ranjavanja Dževad Šabanagić preuzima vodstvo kvarteta te u sastavu Dž. Šabanagić, K. Ostojić, D. Ihas i M. Strutinski rade i nastupaju skoro svaki dan. Ponovo nemio događaj. Violinista Kamenko Ostojić preminuo je prirodnom smrću 17.12.1992. godine. Violinista Hrvoje Tisler nasljeđuje mjesto pokojnog Kamenka Ostojića i rad kvarteta se nastavlja.  
Granatiranje grada je svakodnevno, ali Kvartet radi svaki dan i održava probe i koncerte. Probe se održavaju u stanu Mirona Strutinskog, a poslije gitariste Ivana Kalcine s kojim održavamo i plodnu umjetničku saradnju.

Na prijedlog direktora Kamernog tetra 55 gospodina Gradimira Gojera za saradnju,  tada Sarajevski gudački kvartet potpisuje ugovor o dugoročnoj saradnji (24.4.1993. godine) i dobija naziv Gudački kvartet Kamernog teatra 55 Sarajevo. Od tada gudački kvartet ima obezbjeđen prostor za rad u kom održava svakodnevne probe i koncerte. U tom, ratnom periodu brojne svjetske TV kuće bilježe rad kvarteta i obavještavaju svjetsku javnost o ovom vidu duhovnog otpora agresiji.

Intenzivan rad sa brojnim koncertima u gradu motiviše reditelja Vefika Hadžismajlovića za nastanak dokumentarnog filma o ovoj četvorici umjetnika. Film nastaje pod nazivom "Sarajevski gudači" u producentskoj kući "SAGA", a premjera filma održava u Kamernom teatru 55 9.4.1994. godine. Film se prikazuje u mnogim zemljama svijeta kao izuzetan "svjedok" duhovnog otpora našeg grada.

Violinista Hrvoje Tisler 15.8.1994. godine napušta Gudački kvartet i odlazi u Kanadu. Na njegovo mjesto dolazi Igor Šimonji – violinista. U martu 1995. godine Gudački kvartet Kamernog teatra 55 dobija poziv za turneju u Englesku i Norvešku. Odlaze 25.3.1995. godine gdje održavaju devet koncerata u Engleskoj i osam u Norveškoj. Svi članovi kvarteta ostaju u inostranstvu, samo se vraća maestro Šabanagić. Poslije zajedničkog rada sa preko 250 koncerata i nastupa u ratu maestro Šabanagić nastoji obnoviti rad. Krajem 1996. godine obnavlja se rad kvarteta u sastavu: Dževad Šabanagić – violina – šef kvarteta, Gordana Blažinović – violina, Foretić Nikola – viola, te violončelisti Paša Andrončuk i Saša Značonok, koji jedno vrijeme sviraju u kvartetu, a zatim Bogumila Kamenjašević.

Sarajevski gudački kvartet djeluje već 35 godina postojanja. Tokom proteklih godina članovi sastava su se mijenjali, a trenutno djeluje u sastavu:

  • Dževad ŠabanagićI violina i rukovodilac Kvarteta od njegovog osnutka.  
    Muzički akademiju završio je u Sarajevu, solista Sarajevske filharmonije, član Baroknog trija i redovni profesor Kamerne muzike na Muzičkoj akademiji u Sarajevu.

  • Gordana MitrovićII violina. 
    Muzičku akademiju završila u Sarajevu. Član Sarajevske filharmonije.

  • Nikola Foretićviola
    Završio Muzičku akademiju u Sarajevu. Solista Sarajevske filharmonije.

  • Bogumila Kamenjaševićv.celo.
    Završila Muzičku akademiju u Poljskoj. Solista Sarajevske filharmonije.

Ovo je samo kratki pregled historije Gudačkog kvarteta Kamernog teatra 55 – Sarajevo koji i pored niza nevolja, nije dozvolio prestanak rada, ovako važnog ansambla u gradu Sarajevu.

Gudački kvartet Kamernog teatra 55 u obnovljenom sastavu imao je brojne koncerte u Federaciji Bosne i Hercegovine, Švajcarskoj, Hrvatskoj, Portugalu, Španiji, na festivalima u Sarajevu, Bihaću, te snimio album CD1 i CD2.  

 


 

Gudački kvartet Kamernog teatra 55 u toku svog rada sarađivao je s poznatim umjetnicima, kojim duguje svoju zahvalnost:  

  • primadona Amila Bakšić,

  • klarinetista Rajmond Likić,

  • primadona Margit Tomik.

  • flautista Bećir Drnda,

  • sopranistica Dorotea Spasić,

  • klarinetista Emir Nuhanović,

  • gitarista Ivan Kalcina,

  • pijanista David Wilde,

  • pijanista Milica Šnajder,

  • glumac Vlado Joksimović,

  • glumac Dragan Jovičić,

  • glumac Zoran Bečić,

  • primadona Gertruda Munitić,

  • flautista Davor Bušić,

  • klarinetista R.A.Viguld,

  • glumac Mirko Janjčić,

  • ...

[na vrh]